Aktualności

Porządkowanie grobów w ramach akcji #SzkołaPamięta

Przed Dniem Wszystkich Świętych w ramach akcji „Szkoła Pamięta” jak co roku uczniowie Grup Wychowawczych w kolejnych dniach 23,24,25 października 2023roku udali się na cmentarz komunalny w Iławie koło Białego Kościoła, gdzie zajmowali się porządkowaniem zaniedbanych grobów, to był tylko jeden z celów, który mieliśmy do realizacji w ostatnich dniach.

Następnym było złożenie hołdu poległym za naszą niepodległość  żołnierzom. Cmentarz to miejsce szczególne, gdzie należy zachować ciszę i wykazać wyjątkową kulturę osobistą, aby nie zakłócać spokoju innym ludziom przebywającym w tym samym czasie na cmentarzu i oddającym się kontemplacyjnym rozmowom  z tymi, którzy odeszli na wieczny odpoczynek. Nasza Grupa bardzo się starała zachować stosownie i wydaje się, że to się udało w dostatecznym stopniu. Poza tym cmentarz to szczególne miejsce gdzie przeszłość styka się teraźniejszością i przyszłością. Zwłaszcza w takim miejscu nad grobami nieznanych żołnierzy budzi się często taka refleksja, że byli tacy ludzie, którzy na ołtarzu Ojczyzny gotowi byli położyć daninę własnej krwi a nawet życie swoje poświęcić dla jej ratowania. Mając tę świadomość z wielkim szacunkiem oddaliśmy hołd wszystkim tym, którzy oddali życie za Ojczyznę zapalając znicze a moment ten uczciliśmy minutą ciszy!!!!

W roku szkolnym 2023/24 następujące osoby były odpowiedzialne za zorganizowanie wyjść na cmentarz komunalny i opiekę nad wychowankami: Jowita Błażejewska, Maciej Lewandowski, Beata Szymańska i Stanisław Pawlikowski.

Info: Stanisław Pawlikowski

UDOSTĘPNIJ

© Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy  im. Janusza Korczaka w Iławie  2021